Kryefaqa / Kuriozitete

Kuriozitete

Historia që fshihet pas këtij momenti ikonik

Një mbrëmje në Mahnatan më 1954, një fustan i bardhë fildishi bëri histori kinematografike kur një fllad i lehtë e ngriti sipër. Ai moment i paharrueshëm, nga komedia “Itven Year Itch”, kishte të bënte me personin që kishte veshur fustanin. Në filmin e Billy Wilder, Marilyn Monroe shkëlqen si një …

Lexo më shumë »

Kur shfaqej filmi i parë në Shqipëri

Filmi i parë i shfaqur në Shqipëri, është një film amerikan. Sipas raportimeve në librin e Gerard Girard mbi fillesat e fotografisë në Shqipëri, filmi i parë në vendin tonë është shfaqur në vitin 1908 në qytetin e Korçës, vetëm 5 vite pas premierës në SHBA, raporton “Albanian Miscellanea”. “Në …

Lexo më shumë »

Përse trupi kërkon më shumë ushqim në dimër

Trupi i njeriut është në gjendje të flasë e të shprehet qartë për atë që ka nevojë. Nëse njeriu është i vëmendshëm atëherë do të mësojë të ushqehet më shumë me produkte natyrale të stinës. Buke-e-thekur-750×500 Produktet e stinës janë burimet më të mira natyrale të vitaminave dhe mineraleve. Ato …

Lexo më shumë »

Brenda vilës të Kristiano Ronaldos

Futbollisti i njohur, Kristiano Ronaldo ka blerë një apartament me vlerë plot 7.2 milion euro, një rekord për shitjen e pasurive të patundshme në qytetin e Lisbonës. Blerja daton rreth një vit më parë, ndërsa shtëpia duket e mrekullueshme. E ndarë në dy katet e larta të një ndërtese luksoze …

Lexo më shumë »