Kryefaqa / Korca Turistike (Faqe 4)

Korca Turistike

Vera e mallkuar e fshatit në Korçë

Nëse ankoheni se vera nuk ju ka shkuar edhe aq mirë, ç’duhet të thonë banorët e këtij fshati në Korçë. Prej disa muajsh tashmë banorët e fshatit Pulah  po kalojnë një verë të mallkuar. Lopët por edhe kafshët e tjera që rrisin në shtëpi, natën jua vjedhin njerëz të panjohur …

Lexo më shumë »

Rehabilitohet qendra shëndetësore e Voskopojës, ja fshatrat që do bëhen me ambulancë të re brenda vitit

Rehabilitohet qendra shëndetësore e Voskopojës, një investim i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në kuadër të programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore në vend. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e shoqëruar nga kryetari i Bashkisë, Prefekti dhe deputetët e Korçës inspektuan qendrën e re në Voskopojë, e …

Lexo më shumë »

“Festa e Rakisë”, promovohet tradita dhe prodhimet tradicionale në Boboshticë

Është mbajtur në fshatin Boboshticë të Korçës për të dytin vit radhazi “Festa e Rakisë”. Promovimi i traditës së prodhimit të rakisë së manit, ndërthurur me gatimet dhe muzikën tradicionale, janë jo vetëm një alternativë për banorët, por edhe perspektivë për zhvillimin e turizmit. “Festa e Rakisë”, një festë e …

Lexo më shumë »

Dardha, edhe në verë më e preferuara

Edhe gjatë këtyre ditëve të nxehta korriku kur plazhet e bregdetit mbipopullohen, fshati turistik malor i Dardhës frekuentohet në masë nga turistë vendas dhe të huaj. Fshati turistik i Dardhës ndodhet vetëm 18 km larg qytetit të Korçës. Sapo hyn në fshatin që shtrihet mes maleve e pyjeve, kupton pasurinë …

Lexo më shumë »