Kryefaqa / Korca Turistike (Faqe 2)

Korca Turistike

Qindra turistë vizituan Korçën mbrëmë, ja ku do të shkojnë të ardhurat nga koncerti

Korça çeli mbrëmë “Festivalin e Dritave” përpara qindra qytetarëve dhe turistëve që kishin mbushur sheshin e qytetit. Atmosfera e bukur e festave të fundvitit, këtë vit përcolli mesazhin e solidaritetit. Qytetarët e Korçës dhe institucionet vendore organizuan një koncert bamirësie në sheshin e Pazarit të Vjetër, ndërsa fondet e mbledhura …

Lexo më shumë »

Petanik me Pulë – Nga Më Të Mirat e Traditës

Petaniku kërkon pak mund dhe durim në përgatitje, shumë pak përbërës por shija që të ofron është marramendëse. Petaniku është traditë kryesisht e jugut të Shqipërisë, konkretisht zonës së Korçës, por sot ai gatuhet gjerësisht edhe nga amvisat në të gjitha zonat e vendit. Petaniku kërkon pak mund dhe durim …

Lexo më shumë »

Konviktet e Liceut të Korçës

Nga Vepror Hasani INTERNATI NR-1 (KONVIKTI) I LICEUT, SHTËPIA E XHAFER LUARASIT Shtëpia e Xhafer Luarasit që shërbente si konvikt i liceut është shtëpia që shihni përballë, majtas. Më pas kjo ndërtesë do të bëhej shkollë dhe do të merrte emrin “24 Maji”, ndërsa sot në atë vend është ndërtuar …

Lexo më shumë »

Stuhia në Korçë shkëput energjinë

Stuhia e një dite më parë shoqëruar me erë të forte ka shkaktuar probleme në furnizimin me energji elektrike në disa zona të qarkut juglindor. Burime zyrtare bëjnë me dije për Vizion Plus se problemet më të mëdha kanë qenë në fushën e Korçës, por edhe ne zonat e thella …

Lexo më shumë »