Kryefaqa / Korca Turistike / Korça e vjetër

Korça e vjetër

Konviktet e Liceut të Korçës

Nga Vepror Hasani INTERNATI NR-1 (KONVIKTI) I LICEUT, SHTËPIA E XHAFER LUARASIT Shtëpia e Xhafer Luarasit që shërbente si konvikt i liceut është shtëpia që shihni përballë, majtas. Më pas kjo ndërtesë do të bëhej shkollë dhe do të merrte emrin “24 Maji”, ndërsa sot në atë vend është ndërtuar …

Lexo më shumë »

“Me nji zonjushë korçare nuk ke frikë se ban nji gafë…”, çfarë shkruante Dom Lazër Shantoja për Korçën

“Korça ishte qytet! Tekembramja nji qytet në Shqipnì! Shetitore të gjana, rruga e rrugica të drejta, shtëpija të bukura si vila, pomendore e lulishta. Nji pastërti të pakundshoqen në tanë Shqipnìn. Tepsì. Ajri i kulluet të prehte hundët dhe të freskonte mushknijtë. Më dukej se ishem në nji qytet t’Engadinës. …

Lexo më shumë »