Kryefaqa / Korca Turistike / Fshatrat e Korces

Fshatrat e Korces

Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi

Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Fshatrat që këta emigrantë përdorin më tepër si urë kalimi për të hyrë në Shqipëri janë Tresteniku, Verniku, Poncara dhe …

Lexo më shumë »

Vithkuqi kërkon më shumë vëmendje

Vithkuqi eshte nje prej krahinave me te njohura ne juglindje te vendit. Fshati nuk eshte me shume se 25 km nga qyteti i Korces. Rruga eshte e asfaltuar vitin e fundit cka e ofron me shume fshatin me kryeqendren e juglindjes. Vithkuqi ashtu si Voskopoja kulmin e zhvillimit e ka …

Lexo më shumë »

Stuhia në Korçë shkëput energjinë

Stuhia e një dite më parë shoqëruar me erë të forte ka shkaktuar probleme në furnizimin me energji elektrike në disa zona të qarkut juglindor. Burime zyrtare bëjnë me dije për Vizion Plus se problemet më të mëdha kanë qenë në fushën e Korçës, por edhe ne zonat e thella …

Lexo më shumë »

Vjeshtë magjike në Dardhë, ja fotot fantastike

Të udhëtosh mes ngjyrave të vjeshtës në Dardhë të Korçës është një aventurë e paharrueshme. Turistët që vijnë në Dardhë, mahniten nga rregullsia e planimetrisë së shtëpive, arkitektura interesante, pastërtia shembullore nëpër rrugët me kalldrëm, që tani në shumicën e kohës, janë të mbushura me gjethe të verdha. Zona e …

Lexo më shumë »