Home / Lajme / Mbi 1000 fluturime të Lufthansa-s anulohen, shkak greva e stafit: Duam rritje rroge

Mbi 1000 fluturime të Lufthansa-s anulohen, shkak greva e stafit: Duam rritje rroge

Stafi i Lufthansa-s hyri në grevë më 27 korrik, duke shkaktuar anulimin e më shumë se 1,000 fluturimeve. Sindikata e Punës “Verdi” kishte bërë thirrje për grevën, e cila do të zgjasë deri në orën 6 të mëngjesit të së enjtes, lidhur me kërkesën e saj për një rritje 9.5 për qind të pagave për rreth 20,000 punëtorë dhe paralajmëroi se më shumë veprime do jenë në plan.

Greva ka bërë që Lufthansa të anulojë pothuajse të gjitha fluturimet në qendrat e saj në Frankfurt dhe Mynih për të mërkurën, duke shtuar ndërprerjet e udhëtimit gjatë sezonit të ngarkuar të udhëtimeve verore. Nga 9 fluturime të Lufthansa-s të planifikuara për t’u nisur nga aeroporti Fiumicino nga ora 6.55 deri në orën 19.25, 8 janë anuluar (pesë për Frankfurt dhe tre për Mynih) si pasojë e grevës së stafit

Pavarësisht kësaj, 90% të anulimeve të bëra nga Lufthansa, nuk kanë probleme për pasagjerët, pasi tashmë ditët e fundit kompania kishte njoftuar gjithsesi klientët e saj për fluturimet që do të anuloheshin sot, për të shmangur mbërritjen e tyre në aeroport.

Pse punëtorët e Lufthansa-s janë në grevë?

“Verdi” muajin e kaluar kërkoi një rritje pagash prej 9.5 për qind, ose të paktën 350 euro më shumë në muaj për 12 muaj, për rreth 20,000 punëtorë, të cilët thotë se janë të ndrydhur nga inflacioni dhe janë të mbingarkuar për shkak të mungesës së personelit në aeroporte.

Lufthansa kishte ofruar një rritje prej 150 euro në muaj për pjesën tjetër të këtij viti dhe 100 euro të tjera nga fillimi i vitit 2023, plus një rritje prej 2 për qind nga mesi i vitit 2023, në varësi të rezultateve financiare të kompanisë. Por oferta nuk e hodhi poshtë ofertën./Euronews.com

Rreth korcajone.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *