Home / Kuriozitete / Pasqyra magjike/ Zbulohet se çfarë fshihet në objektin shekullor

Pasqyra magjike/ Zbulohet se çfarë fshihet në objektin shekullor

Mes mijëra thesareve në koleksionin e artit të Azisë Lindore të Muzeut të Artit në Cincinnati qëndron edhe një pasqyrë e vogël prej bronzi që daton në shekullin e 15-të ose të 16-të, ajo gjithmonë dukej paksa e pazakontë.

Ekspozuar për herë të fundit në vitin 2017, ajo kishte kaluar pjesën më të madhe të dekadave të mëparshme në ruajtje në një raft të dhomës së pasme së bashku me objekte të tjera të përjashtuara nga ekspozimi publik.

Por qartazi objekti kishte një sekret të fshehur në të.

Ndërsa hulumtonte të ashtuquajturat “pasqyra magjike” (pasqyra të rralla të lashta që, në dritë të caktuar, zbulojnë imazhe ose modele të fshehura në sipërfaqet e tyre reflektuese), kuratore e muzeut të artit nga Azia Lindore, Hou-mei Sung, pa diçka që i ngjan shembujve nga Japonia e periudhës Edo.

Artikulli që ruhet në Cincinnati, Ohio, ishte më i vogël se ato që mbaheshin në muzetë në Tokio, Shangai dhe New York City. Ai gjithashtu shfaqi një stil më kompleks të shkrimit kinez. Megjithatë, Sung kujtoi se kishte diçka “shumë të ngjashme” në lidhje me të.

Pranverën e kaluar, ajo vizitoi dhomat e ruajtjes së muzeut e shoqëruar nga një ekspert konservimi.

“Unë i kërkova asaj të ndriçonte një dritë të fortë dhe të fokusuar në pasqyrë,” tha Sung në një telefonatë video nga Cincinnati. “Pra, ajo përdori telefonin e saj celular (elektrik dore) dhe funksionoi.”

Në murin përpara tyre ishte pamja e teksturës në dritën e reflektuar, jo një imazh i veçantë, por mjaftueshëm për të garantuar hetime të mëtejshme. Pas eksperimenteve duke përdorur drita më të fuqishme dhe më të fokusuara, pasqyra përfundimisht zbuloi imazhin e një Buda, rrezet e dritës që dilnin nga forma e tij e ulur. Mbishkrimi në anën e pasme të pasqyrës tregon se kush është përshkruar: Amitabha, një figurë e rëndësishme në shkolla të ndryshme të budizmit të Azisë Lindore.

Zbulimi e bën muzeun një nga institucionet e pakta në botë që zotëron një pasqyrë magjike, sipas Sung. Kuratori është në dijeni vetëm për tre të tjera që posedojnë tematikë budiste, duke përfshirë Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork.

“Ne ishim shumë të emocionuar,” tha Sung.

Me një diametër rreth 8.5 inç, pasqyra e muzeut ka të ngjarë të ishte përdorur si një zbukurim fetar dhe mund të jetë varur në një tempull ose në një shtëpi fisnike. Muzeu nuk është ende në gjendje për të deshifruar nëse e ka origjinën nga Kina apo Japonia, megjithëse Sung beson se ka shumë të ngjarë të jetë e para.

Artikulli u regjistrua për herë të parë në koleksionin e artit aziatik të muzeut në vitin 1961, megjithëse kuratori mendon se mund të jetë blerë shumë më parë. Ajo gjithashtu dyshon se institucione të tjera dhe koleksionistë janë në posedim të pasqyrave magjike pa e kuptuar.

“Kam gjetur shumë në ankandet në internet që kanë një dizajn të ngjashëm me tonin, por (listimet e ankandeve) kurrë nuk thonë se ato janë pasqyra magjike,” tha ajo, duke shtuar: “Unë besoj se mund të ketë disa pasqyra atje që njerëzit i bëjnë” as nuk e di se janë magji.”/ Burimi: CNN | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA

Rreth korcajone.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *