Home / Kuriozitete / Kjo simptomë me këmbët tuaja tregon se keni probleme me zemrën

Kjo simptomë me këmbët tuaja tregon se keni probleme me zemrën

Një nga shenjat e problemeve me zemrën, lidhet me një simptomë më të dukshme në këmbë dhe shputa, që në fjalorin e mjekësisë quhet edemë periferike. Më lehtë dallohen atëherë kur pas zbathjes së çorapeve mbeten gjurmë të theksuara në nyja, ndërsa ekspertët paralajmërojnë që edemi, domethënë, ënjtja mund të jetë shenjë e dështimit të zemrës, kur zemra nuk pompon gjak sa duhet, lëngu nga enët e gjakut mund të rrjedhë në indet përreth dhe të çojë në ënjtje.

Edema shfaqet në këmbë për shkak të gravitetit. Është me rëndësi të theksohet që shumica e njerëzve të cilët kanë edemë periferikë nuk kanë sëmundje të zemrës, ndonëse është e rëndësishme të bëhen teste mjekësore, sepse kjo mund të jetë shenjë e problemeve të zemrës.

Edema dhe ënjtja mund të shkaktohen me gjëra të ndryshme, shumë prej të cilave janë të përkohshme dhe krejtësisht të padëmshme. Për shembull, është e zakonshme të keni këmbë të ënjtura gjatë shtatzënisë ose ënjtje të duarve dhe këmbëve gjatë një fluturimi me aeroplan për shkak të mbajtjes së ujit.

Problemet e vazhdueshme me edemën, megjithatë, mund të jenë një shenjë se zemra juaj nuk po funksionon siç duhet, thonë ekspertët.

Si një nga shkaqet më serioze të edemës periferike, ata përmendin dështimin kongjestiv të zemrës, domethënë një gjendje kur zemra është shumë e dobët për të pompuar gjakun me efikasitet.

Rreth korcajone.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *