Home / Lajme / Po udhëtonte drejt Alaskës ku anija “Norwegian Sun” godet një ajsberg

Po udhëtonte drejt Alaskës ku anija “Norwegian Sun” godet një ajsberg

“Norwegian Sun” anija e lundrimit të shtunën goditi një pjesë të një ajsbergu, duke pësuar dëmtime në harkun e saj të djathtë, sipas një deklarate nga Roja Bregdetare e SHBA (USCG).

Një anëtar nga Ekipi i Rojës Bregdetare Juneau dhe zhytësit e kontraktuar vlerësuan dëmtimin në anën e përparme të djathtë dhe konstatuan se anija duhej të kthehej në Seattle, portin e saj të origjinës për riparime, thuhet në njoftim.

Anija po udhëtonte drejt akullnajës Hubbard në Alaskë kur goditi një “growler”, sipas një zëdhënësi të Norvegjisë Cruise Line (NCL).

Pas përplasjes, anija lundroi në Juneau, kryeqyteti i Alaskës ku do vlerësohet gjenjda e anijes.

Rreth korcajone.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *