Home / Lajme / U rrit në jetimore dhe u bë një nga njerëzit më të pasur në Itali, ndërron jetë Leonardo Del Vecchio

U rrit në jetimore dhe u bë një nga njerëzit më të pasur në Itali, ndërron jetë Leonardo Del Vecchio

Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare Leonardo Del Vecchio, themeluesi i Luxottica, presidenti i EssilorLuxottica dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali.

Sipas Reuters, Del Vecchio, i cili u ngrit nga varfëria e fëmijërisë për të ndërtuar perandorinë e syzeve që zotëron marka të tilla si Ray-Ban dhe Oakley, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

Del Vecchio shtoi një stil italian në spektakle dhe u bë një nga njerëzit më të pasur të Evropës, duke investuar disa nga pasuritë e tij për të ndërtuar aksione me ndikim në kompanitë financiare italiane Mediobanca dhe Generali.

Miliarderi themeloi biznesin Luxottica në 1961, fillimisht për të furnizuar komponentë për syze dhe mbeti kryetar dhe aksioner kryesor në grupin më të madh të syzeve në botë, pasi bashkoi forcat me Essilor të Francës në 2018.

Dizajneri i modës Giorgio Armani ishte ndër ata që i bëri homazhe Del Vecchio-s me të cilin kishte punuar që nga vitet 1980.

“Së bashku shpikëm një fenomen që nuk ekzistonte: menjëherë kuptuam se syzet, nga objekte të thjeshta funksionale do të bëheshin aksesorë të domosdoshëm mode”, tha Armani.

I rritur pjesërisht në një jetimore, historia e trishtë pas pasurive të Del Vecchio-s pasqyroi vetë rimëkëmbjen e Italisë pas Luftës së Dytë Botërore. Del Vecchio kishte mbetur një figurë me ndikim në biznesin italian dhe vdekja e tij ishte një tronditje.

“EssilorLuxottica me trishtim njofton sot se kryetari i saj ka ndërruar jetë,” tha grupi në një deklaratë, duke shtuar se bordi do të mblidhet për të “përcaktuar hapat e ardhshëm”.

Ai mbeti kryetar ekzekutiv i EssilorLuxottica deri në dhjetor 2020, kur ia dorëzoi udhëheqjen e përditshme të kompanisë Shefit Ekzekutiv Francesco Milleri.

Ndikimi i Del Vecchio-s u shtri përtej biznesit të tij dhe në fund të vitit 2021, ai ishte njeriu i dytë më i pasur i Italisë pas Giovanni Ferrero të grupit që prodhon Nutella, sipas Forbes.

Kompania e tij Holding Delfin është aksioneri më i madh në grupin italian të shërbimeve financiare Mediobanca dhe ka një aksion prej pak më pak se 10% në siguruesin më të madh italian Generali. Ajo zotëron gjithashtu rreth 27% të kompanisë së pasurive të paluajtshme Covivio, e listuar në Paris dhe Milano.

Rreth korcajone.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *