Home / Lajme / Rregull i ri në Instagram, do të verifikohet mosha e përdoruesve përmes skanimit të fytyrës

Rregull i ri në Instagram, do të verifikohet mosha e përdoruesve përmes skanimit të fytyrës

Instagram po eksploron mënyra të reja që adoleshentët të verifikojnë moshën e tyre dhe të respektojnë rregullat e platformës.

Sipas mediave të huaja, kompania njoftoi provën, e cila filloi më 23 qershor dhe aktualisht është duke u prezantuar vetëm në SHBA, në një postim në blog. Prova përqendrohet te përdoruesit që përpiqen të ndryshojnë moshën e tyre në aplikacion nga nën 18 në mbi 18 vjeç.

Këta përdorues kanë tre mënyra për të verifikuar moshën e tyre: të ngarkojnë një foto të ID-së, t’u kërkojnë tre miqve të përbashkët të verifikojnë moshën e tyre ose të regjistrojnë një video selfie.

Nëse një përdorues zgjedh metodën e selfie-ve me video, Instagram ia kalon videot një startupi me bazë në Londër për verifikimin e identitetit, Yoti. Yoti do të skanojë tiparet e fytyrës së përdoruesit në video për të konfirmuar moshën e tyre.

Prindërve dhe kujdestarëve të përdoruesve adoleshentë të Instagramit iu dhanë mjete shtesë për të mbikëqyrur përvojën e fëmijës së tyre në Instagram në fillim të këtij muaji.

Rreth korcajone.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *