Kryefaqa / Lajme / Lajm i mirë/ Kush ka bërë Pfizer dhe Moderna është i mbrojtur për disa vite nga Covid…

Lajm i mirë/ Kush ka bërë Pfizer dhe Moderna është i mbrojtur për disa vite nga Covid…

Një studim i vogël sugjeron që vaksinat e ARN mund të ofrojnë mbrojtje afatgjatë për sa kohë që virusi nuk evoluon në mënyrë të konsiderueshme.

Vaksinat Pfizer-BioNtech dhe Moderna COVID-19 ka të ngjarë të sigurojnë mbrojtje kundër koronavirusit për vite me radhë nëse nuk evoluon ndjeshëm, sugjeron një studim i ri i ri.

Sipas mediave të huaja, ndërsa një përpjekje masive e vaksinimit vazhdon të luhet në të gjithë globin, ka ende një pyetje rreth asaj se si vaksinat mbrojtëse COVID-19 do të jenë në planin afatgjatë dhe nëse do të jenë të nevojshme shkrepjet përforcuese. Disa vaksina për viruse të tjera, të tilla si gripi, sigurojnë vetëm mbrojtje të shpejtë dhe duhet të rinovohen çdo vit, por të tjerët, të tilla si vaksina MMR për fruth, shyta dhe rubeolë, japin mbrojtje gjatë gjithë jetës.

Niveli i mbrojtjes varet nga sa dhe sa shpejt evolon virusi, si dhe nga llojet e fuqishme të llojeve të ndryshme të vaksinave që nxisin një përgjigje të qëndrueshme imune. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna përdorin të dy një platformë relativisht të re të njohur si messenger RNA (mRNA) për të trajnuar sistemin imunitar për të luftuar SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, raportoi më parë Live Science.

Në përputhje me studimet e mëparshme, studiuesit zbuluan se vaksina mARN nxiti përgjigje të forta të antitrupave dhe se ato përgjigje ishin edhe më të forta tek njerëzit që ishin rikuperuar nga një infeksion i butë SARS-CoV-2 para se të vaksinoheshin.

Por në studimin e ri, Ellebedy dhe ekipi i tij gjetën diçka të habitshme: Në shumicën e pjesëmarrësve që morën vaksinën, qendrat e tyre germinale vazhduan të ishin aktive, duke trajnuar këto qeliza të forta imune për të paktën 15 javë pas dozës së parë.’

Akoma, ky është studimi i parë që siguron prova të drejtpërdrejta se reagimi i qendrës germinale është i vazhdueshëm tek njerëzit pas vaksinimit. Megjithëse autorët nuk shikuan njerëzit që kishin marrë vaksinën Moderna, ata mendojnë se përgjigja ka të ngjarë të jetë e ngjashme, sepse është gjithashtu një vaksinë mARN që tregoi një efikasitet të krahasueshëm.

Rreth albania news

Shiko gjithashtu

Ndodh në Shqipëri/ Gruaja shkon të denoncojë, efektivët e rrahin…

Një ngjarje e pazakontë ka nodhur në Himarë ku një grua ka denoncuar një shkelje …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *