Kryefaqa / Lajme / Familja shqiptare dëbohet nga SHBA-ja, nëna e dy vajzave: Kam qarë aq shumë sa…

Familja shqiptare dëbohet nga SHBA-ja, nëna e dy vajzave: Kam qarë aq shumë sa…

Ora po bie për një familje shqiptare e cila po përballet me dëbimin nga SHBA-ja.

Arjeta Kackini, burri i saj dhe dy vajzat e tyre, të cilat kanë lindur në Shtetet e Bashkuara, kanë jetuar në Larchmont për gati 7 vjet.

“Ne nuk po kërkojmë të bëhemi qytetarë të SH.B.A.-së dhe të na dorëzojnë pasaportat e SH.B.A.-së,” tha Kackini. “Ne thjesht po pyesim: Na lejoni të qëndrojmë këtu legalisht ashtu si kemi bërë në vitet e kaluara.”

Arjeta erdhi në SH.B.A. në 2014 me një vizë studentore për të përfunduar masterin e saj. Burri i saj filloi një biznes të rimodelimit që i lejoi ata të qëndronin përmes një vize investitori të rinovuar çdo dy vjet, shkruajnë mediat e huaja.

Çështja u ngrit kur çifti u kthye nga një vizitë në Shqipërinë e tyre të lindjes. Pasaportat e tyre ishin caktuar të skadonin në gjashtë muaj në prill 2020, ata rinovuan pasaportat, por nuk e kuptuan që data e përfundimit të vizës ishte ndryshuar gjithashtu.

Çifti ka aplikuar për një zgjatje, por Shërbimi i Qytetarëve dhe Imigracionit të SHBA përcaktoi gabimin, gabimet e paqëllimshme dhe mbikëqyrjen nuk konsiderohen “rrethana të jashtëzakonshme”. Si e tillë, kërkesa për zgjatje nuk mund të miratohet.

“Fjalë për fjalë nuk kam më lot sepse kam qarë aq shumë,” tha Kackini. “Unë kam provuar gjithçka legalisht.”

Familja po u bën thirrje ligjvënësve lokalë dhe komunitetit, por përballet me një urdhër për të lënë vendin deri në 21 Prill.

Rreth albania news

Shiko gjithashtu

Gruaja në Greqi ndërron jetë 30 minuta pasi mori vaksinën AstraZeneca, mjekët tregojnë shkakun

Dje në grua 63 vjeçe ndërroi jetë në Ilion të Greqisë, vetëm 30 minuta pasi …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *