E mërkurë , Prill 21 2021
Kryefaqa / Lajme / Tërmeti “shkund” Greqinë

Tërmeti “shkund” Greqinë

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 të shkallës rihter ka shkundur sot Greqinë. Lëkundjet raportohen se janë ndjerë edhe në disa qytete në Jug e Juglindje të Shqipërisë.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës tërmeti ndodhi 21 km në jugperëndim të qytetit Tyrnavos me një thellësi fokale prej 10 km.

Goditja e parë u regjistrua rreth orës 12:00 (me orën lokale) dhe është shoqëruar nga një paslëkundje e dytë me magnitudë 4.6 ballë, Rihter.

Tërmeti u ndje në Greqinë Veriore dhe Jugore, veçanërisht në Selanik. Sizmiologët thanë se lëkundjet u ndjenë shumë dhe zgjatën në kohë.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Basha pritet me ovacione në Pogradec: Ju ka hipur nuri i fitores, në sytë tuaj shoh shpresë…

Kryedemokrati Lulzim Basha ka vizituar ditën e sotme qytetin e Pogradecit ku dhe ka mbajtur …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *