Kryefaqa / Uncategorized / Do e ngrejë ng hiçi, princi i Arabisë do ndërtojë qytetin më të avancuar në botë

Do e ngrejë ng hiçi, princi i Arabisë do ndërtojë qytetin më të avancuar në botë

Princi i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman ka miratuar një fond prej 400 miliardë dollarësh për ndërtimin e një qyteti të acanduar, duke e nisur nga e para.

Ai ka propozuar edhe emrin e qytetit, Neom, që do të ndërtohet në provincën Tabuk në veriperëndim të Arabisë Saudite.

Qëllimi i tij për të ndërtuar një qytet nga ‘hiçi’, është mbështetur edhe nga zv. kryeministri i vendit, Princi bin Salman.

Mediat e huaja shkruajnë se princi pretendon që në qytetin që ai do ndërtojë, të përfshijë teknologji të reja të inteligjencës qytetare dhe ta kthejë vendin në destinacion turistik.

“Arabia Saudite po kërkon të krijojë zonën e saj të suksesshme speciale ekonomike në qytetin e ri Neom”, thuhet në përshkrimin e projektit.

Kjo inciativë vjen në kuadër të planit ‘Vision 2030’, ku kërkohet reduktimi varësisë nga karburantet fosile, diversifikmi i ekonomisë dhe zhvillimi i sektorëve të shërbimit publik dhe pritet të përfundojë në vitin 2025.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Dy motrat Lalo e pësojnë…

Motrat Lalo të cilat hodhën akuza mbi mjeken e spitalit Infektiv Migena Qato, pas humbjes …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *