Kryefaqa / Lajme / Epidemiologu: Pse ata që e kanë kaluar Covid-in s’duhet ta bëjnë vaksinën…

Epidemiologu: Pse ata që e kanë kaluar Covid-in s’duhet ta bëjnë vaksinën…

Britania aprovoi sot vaksinën anti-COVID të kompanisë Pfizer, ndërkohë që Shqipërisë pritet që vaksinat e para të COVAX të vijnë në fund të dhjetorit.

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, në një lidhje skype për emisionin ‘Real Story’ tha se personat që e kanë kaluar COVID-in kanë imunitetin kujtesë, ndërsa shprehu mendimin se kjo kategori nuk duhet të përfshihet në fazën e parë të vaksinimit.

“Nga pikëpamja e imunitetit, prej disa muajsh antitrupat zgjatësin. Kanë imunitetin kujtesë. Se sa muaj zgjasin ato, kjo u verifikua se zgjaste shumë më tepër se sa u mendua në fillim. Mund të shihni se kemi pasur dhjetra miliona raste në pranverë, dhe këto nuk janë risjellë si të sëmurë sërish. Këta persona mendoj se nuk do të jenë tek fasha e parë e atyre që do të vaksinohen.”, tha Aliamehmeti.

Pjesë e diskutimit ishte edhe kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i cili tha se edhe pse kishin kaluar 6 muaj që kishte kaluar COVID-in, kishte verifikuar se kishte ende antitrupa në gjak.

“Po të nisja nga tradita dhe zakonet e çdo virusi, ne e dimë se kemi vaksina të detyrueshme dhe ato fakultative. Ne kishim si rregull në Itali, që nëse do të shkojë në Afrikë, disa sëmundje si tifo e malaria, janë të detyrueshme që të bëhen. Nëse për vaksinën anti-covid, unë mendoj se kush e kalon, ka një kohëzgjatje të antitrupave. Unë e verifikova që ende pas 6 muajsh kisha antitrupa.”, pohoi Brataj.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Video/ 58 vjeçari dergohet me helikopter në Tiranë

Një 58 vjeçar nga fshati Leshnicë është nisur me helikopter urgjent drejt kryeqytetit. 58 vjeçari …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *