E shtunë , Nëntor 28 2020
Kryefaqa / Uncategorized / Rritje drastike e rasteve me Covid, Greqia mbyll këto qytete

Rritje drastike e rasteve me Covid, Greqia mbyll këto qytete

Greqia regjistroi këtë të mërkurë numrin më të lartë të infeksioneve të koronavirusit që prej fillimit të pandemisë, me 865 raste pozitive, gjë që ka bërë që autoritetet të zbatojnë masa shtesë në disa zona të vendit.

Kjo shifër e ka tejkaluar rekordin e fundit të rasteve, të regjistruar të martën, prej 667 infeksioneve në një ditë dhe ka çuar gjithsej rastet e konfirmuara Covid-19 në 27,334. Në total, 534 njerëz kanë vdekur në Greqi nga Covid-19 që kur filloi pandemia në shkurt.

Në të tilla kushte, Qeveria Greke ka vendosur që nga e premtja të nis mbyllja për dy javë e njësisë periferike të Kastoriá, vetëm një javë pasi shpalli mbyllje për shkak të valës së dytë të pandemisë në Kozani, të dy zona në veriperëndim të vendit.

Kështu, hyrja dhe dalja e këtyre njësive periferike është e ndaluar, në të cilën përdorimi i një maske është i detyrueshëm si brenda dhe jashtë dhe të gjitha takimet në zona publike ose private janë pezulluar.

Për më tepër, tregtia mbyllet, përveç dyqaneve të ushqimeve, bare, restorante, parukeri, kinema, muze dhe site arkeologjike. Të gjitha ngjarjet kulturore, të tilla si teatrot ose shfaqjet muzikore, anulohen dhe të gjitha qendrat sportive do jenë të mbyllura.

Kolegjet do të qëndrojnë të hapura, por duke ndjekur me përpikëri detyrimin për të mbajtur maskë kudo, ndërsa universitetet do të funksionojnë vetëm on-line

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

U diagnostikua vetëm 9 ditë më parë, 24 vjeçarja ndërron jetë në lule të rinisë

Një lajm tragjik dhe shumë i trishtë ky i ndarjes nga jeta të 24-vjeçares Valentina …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *