Kryefaqa / Korcarët / Serenatat e Korçës dhe Shkodrës

Serenatat e Korçës dhe Shkodrës

Serenatat e Korçës dhe Shkodrës, këngët e njohura si himn i dashurisë kanë sjellë një mbrëmje magjike në Pazarin e Vjetër të Korçës. Të bëra bashkë në një mbrëmje të vetme serenatat e dy qyteteve është vështirë ti dallosh se ku kanë lindur, por e rëndësishme është se ato përfaqësojnë një pjesë të rëndësishme të kulturës sonë muzikore.

Serenatat e dy qyteteve e kanë bërë magjike mbrëmjen në pazarin e vjetër të Korçës ku mes zjarresh, turistë e vizitorë i janë bashkuar ritmit duke kërcyer e kënduar për orë të tëra. Muzika e ndërthurur edhe me kulinarinë e elementë të tjerë i kanë lënë shije shumë të mirë atyre që kishin zgjedhur korçën këtë fundjavë .

Serenatat mbeten një prej pasurive më të rëndësishme të traditës shqiptare ndërsa në pazarine vjetër të Korçës ato harmonizohen natyrshëm me karakteristikat arkitektonike të tij duke e bërë atë një cep të veçantë pushimi dhe argëtimi.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Në mes të rrugës, gjendet i pajetë një burrë në Korçë

Trupi i pajetë i një personi është gjetur mesditën e sotme në rrugë, në unazën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *