Kryefaqa / Korca Turistike / Kuzhina Korcare / Tetë kombinimet më të mira dhe të shëndetshme për mëngjes

Tetë kombinimet më të mira dhe të shëndetshme për mëngjes

1.Kos i bere vete, tershere, fara lini, fruta pylli, 1 luge mjalte, pak kanelle

“ky mengjes eshte i pershtatshem per te gjithe ata qe duan te kontrollojne peshen dhe metabolizmin e yndyrnave dhe sheqerit ne gjak.”

2.Nje cope kek me vaj ulliri, 1 gote qumesht

“kjo zgjedhje sherben per te marre kalori te shpejta, eshte mengjes me i pershtatshem per ata qe duan te shtojne ne peshe si dhe per femije me “naze”

3.Buke thekre, gjalpe kikiriku ose susami, qumesht, 1 molle

“mengjes i pershtatshem per femije dhe te rritur, i pasur ne proteina, fibra & magnez”

4.Biskota me tershere, fara kungulli, fruta te thate, mjalte, kanelle, 1 gote qumesht dhie

“mengjes ideal per femije qe kane ngarkese ne shkolle”

5.Kos, avokado, kastravec, fara “chia” & kuinoa

“mengjes i pershtatshem per te marre energji dhe vlera ushqyese ne pak sasi ushqimi. Ideal per ata qe vuajne nga semundjet e zemres dhe hipertensioni”

6.Dy feta buke thekre, 1 veze te zier, domate, sallate jeshile dhe salce me kos, gjize, avokado, koper

“mengjes ideal per femije dhe te rritur qe merren me aktivitet fizik”

7.Leng nga dy panxhare te shtrydhur, 1 selino, ½ qitro, pak xhenxhefill & 3 gjethe spinaq, te gjitha te shtrydhura me Hurom + 1 kupe kos me bajame & fara lini

“mengjes i pershtatshem per ata qe vuajne nga hipertensioni”

8.Trahana me pak vaj ulliri dhe djathe dhie

“i pershtatshem per ata qe preferojne traditen”

Sugjeruar nga  dietologia Blerina Bombaj

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Petanik me Pulë – Nga Më Të Mirat e Traditës

Petaniku kërkon pak mund dhe durim në përgatitje, shumë pak përbërës por shija që të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *