Kryefaqa / Lajme / Studioja e fotografit Kristaq Sotiri në rrugicat e Korçës

Studioja e fotografit Kristaq Sotiri në rrugicat e Korçës

Kristaq Sotiri (1883-1970) – Që në 1922 punon si fotograf dhe dallohet për portretin. Ai punoi gjithë jetën e tij në Korçë.

Brenda objektivit të aparatit të tij kanë nëpërkaluar imazhet e shumë njerëzve të qytetit të Korcës dhe krahinave përreth, të njohur e “me grada”, por edhe të panjohur, lypsarë e endacakë e, shpesh shumë dhëndurë e nuse të reja ditën e martesës.

Nxënës i Sulidhit, i cili emigroj në SHBA në 1923 dhe punoi si fotograf në New York dhe Los Angeles. Të njëjtin vit 1923 ai u kthye në vendlindjen e tij Korçë dhe me piktorin Vangjush Mio hapi studion Sotiri.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Tërmet në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në kryeqytet mbrëmjen e kësaj të hëne. Sipas Qendrës Europiane-Mesdhetare të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *