Kryefaqa / Korca Turistike / Kuzhina Korcare / Simite për një mëngjes të shëndetshëm

Simite për një mëngjes të shëndetshëm

Përbërësit:

1 kg miell, 1 luge gjelle maja buke, 3 gota me uje, 1 luge gjelle kripe,3 luge gjelle musht(pekmez), 1 gote uje susam

Përgatitja:

Shkrijeni majane ne nje gote me uje te vaket.Prisni per 2-3 ore sa te fryhet. Ndersa goten tjeter te ujit perzijeni me 2 luge musht. Ne nje ene hidhni miellin dhe hapeni ne mes.Aty hidhni majane e tretur dhe kripen. Shtoni dhe mushtin e shkrire ne uje dhe perzijeni mire sa t’ju formohet nje brume me nje elasticitet mesatar.Kepusni pjese nga ky brume dhe jepini formen e simiteve.

Ne nje tas tjeter shtoni lugen e fundit te mushtit dhe goten e fundit te ujit.Perzijini mire. Shtrojeni susamin ne nje tepsi. Zhytini format e simiteve perpara ne ujin me musht dhe me tej lyjini mire me susam.Me tej shtrojini simitet ne 1 tepsi furre qe e keni lyer me pare me pakez margarine.

Piqini per rreth gjysme ore ne nje furre te ngrohur me pare ne 200 grade. Servirini te ngrohta me çaj te zi dhe djathe te bardhe ose bebe afer.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Si të përgatisni dredhanik me arra si amvisat korçare

Përbërësit: miell, niseshte, vezë, 750 gr sheqer , arra, 100 ml vaj, 500 gr gjalpë, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *