Kryefaqa / Korcarët / “Risia në qytetin e Korçës që nuk është parë në asnjë qytet tjetër shqiptar”

“Risia në qytetin e Korçës që nuk është parë në asnjë qytet tjetër shqiptar”

Një tjetër risi vjen, në qytetin e Korçës, duke  e bërë këtë qytet të parin që aplikon një ndihmë të tillë për komunitetin.

Kryebashkiaku Sotiraq Filo ka treguar sot për kopshtet komunitare në Korçë, të parat e këtij lloji në Shqipëri.

Këto kopshte janë të vendosura në pjesën e Parkut Japonez.

Sipas Filos, kopshtet komunitare, janë konceptuar për t’u ardhur në ndihmë familjeve në nevojë.

Kryebashkiaku u shpreh se prodhimet e para janë gati falë kujdesit të veçantë të punonjëseve të Ndërmarrjes së Shërbimeve Publike të Bashkisë Korçë.

Ai tha se perimet e kopshteve komunitare, u dhuruan për familjet në nevojë të bashkisë dhe qendrat e institucionet e kujdesit social.

“Mbi 50 fëmijë nga familje me probleme social-ekonomike dhe familje të kthyera nga emigracioni, frekuentojnë çdo ditë këto qendra ku ofrohet veç ushqimit kujdes e dashuri”, tha ai.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

“Vetëm ajo mund të më bënte njeri mua”, Endri dhe Stefi flasin për njeriun më të shtrenjtë…

Dy vëllezërit mjaft të dashur për publikun, Endri dhe Stefi Prifti zhvilluan një intervistë tejet …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *