Kryefaqa / Uncategorized / “Ndjenja ime është një fushë me dëborë e pa shkelur kurrë më parë”, dedikimi më i bukur në librin e Fabio Volos

“Ndjenja ime është një fushë me dëborë e pa shkelur kurrë më parë”, dedikimi më i bukur në librin e Fabio Volos

Ne koken time , kur ajo me fliste , udhetonin me nje shpejtesi te çmendur milliona mendime . Do te me kishte pelqyer t’i deklaroja . Do t’i kisha thene gjithçka . T’i shpjegoja historine e virgjerise se ndjenjave , te fjales , te gjestit . Do te kisha dashur t’i zbuloj se cfare mendoja , çfare provoja , çfare ndjeja .

‘’Nuk mund t’i them vertete çfare kam ne mendje’’ mendoja . Do te kishte plasur si nje veze ne mikrovale . Do te kishte qene sikur te shkarkoje nje kuintal pure mbi nje lule margarite . Dhe thashe pure sepse jam rafinuar .

Imagjinoja çfare do te kishte ndodhur nese do t’i kisha thene :’’ Shiko , Ilaria , une nuk jam shume praktik ne ndjenja qe ketej e tutje . Per nje sere frikerash dhe gjera te tjera une nuk kam shkuar kurre deri ne fund ne nje marredhenie . Nuk i kam hapur kurre letrat e mia ne tavoline . Zakonisht ose beja pass ose beja bllof .

‘’ Gjithmone kam menduar se ca ndjenja , ca fjale , ca gjeste duheshin ruajtur per nje person te vetem . Tani nuk di me as çfare te mendoj tamam . Mbase kisha gabuar . Sido qe te ishte , une e kam bere . Kam ruajtur gjera . Ndjenja ime eshte nje fushe me debore te pashkelur kurre me pare . E kam mbrojtur per vite . Nuk e di çfare do te ndodhe mes nesh , por kjo nuk eshte me , me nje kufi .

’ Me ty kam kuptuar se , ate fushe , dua ta pershkoj . Nese ti do te duash , do te marr per dore dhe do te te çoj nga ana tjeter . Ajo fushe ashtu siç eshte tani , pa hapa , eshte e njejte me shume fusha te tjera te kujt qe po ashtu si une , nuk ka pasur kurre kurajon . Gjurmet tona do ta bejne te paperseritshme dhe unike .

‘’Me ty do te jem i ri .

‘’T’i them keto fjale ne periudhen me te mire te jetes sime , ne periudhen qe jam mire , ne te cilen kam kuptuar shume gjera . Ne periudhen ne te cilen me ne fund u ribashkova me gezimin tim.
‘’Ne kete periudhe jeta ime eshte plot , kam shume gjera perreth meje qe me pelqejne , qe me magjepsin . Jam shume mire vetem , dhe jeta ime pa ty eshte e mrekullueshme .

‘’ E di qe e thene keshtu tingellon keq , por mos me keqkupto , dua te them se te kerkoj qe te rrish me mua jo sepse pa ty s’do te isha i lumtur : do te tregohesha egoist , nevojtar dhe i interesuar vetem pas lumturise time dhe keshtu ti do te ishe shpetimi im . Une te kerkoj qe te rrish me mua sepse jeta ime ne kete moment eshte vertete e mrekullueshme , por me ty do te ishte akoma me shume . Nese pa ty jetoja nje jete te rendomte , boshe , mizerje , nuk do te kishte asnje vlere nese hiqja dore nga ajo jete per ty . Cfare vlere do te kishe ti , nese do te ishe alternativa e hiçit , e boshllekut , e trishtimit ? Sa me mire nje person te rrije i vetem , aq me shume merr vlere personi me te cilin vendos te rrije .
Shpresoj qe te mundesh te kuptosh ate qe dua te te them .

‘’ Une jam mire vetem por qe kur te kam takuar eshte sikur ne çdo fjale qe them ne jeten time te ishte nje germe e emrit tend , sepse ne fund te çdo diskutimi shfaqesh gjithmone ti . Kam mesuar ta dua veten . Dhe meqenese duke qene bashke me ty do te jap vetveten , do te kerkoj qe ta bej dhuraten time sa me te bukur te mundshme çdo dite . Do te me detyrosh te jem i kujdesshem . I denje per dashurine qe ndjej per ty .

‘’ Si do te mund te te bindja qe do te di si te te dua , nese nuk do dija si te dua vetveten ? Si mund te te beja te lumtur nese nuk do mundja te beja te lumtur vetveten ?

‘’ Qe nga ky moment po heq te gjitha armaturat , çdo mbrojtje . Me kete nuk po te them : ‘jetojme bashke’ Po te them : ‘Te jetojme’ . Pike .

‘’Nuk jam vetem i dashuruar me ty Ilaria . Une te dua.
Per kete jam i sigurt . Kur do dike , mund edhe te jete nje faze renieje ne dashuri , por jo gjithmone te renia ne dashuri ka dashuri te vertete . Une te dua . Siç nuk kam dashur asnjehere askend me pare . Jam po ashtu edhe i dashuruar me ty.’’

Do te kisha mbaruar duke e bombarduar me gjithe keto fjale te kota do ta kisha pare ndersa koka e saj plaste . Copa mbi frigorifer , mbi tavoline . Dhe po ashtu edhe ne mbeshteteset e divanit , nje cope edhe ne raftet e librave . Nje skene vertete e frikshme . Vertete horror . Do te me ishte dashur te merrja lecken e te pastroja dyshemene . Shume me rrezik .
Pastaj une nuk e duroj dot gjakun .

Fatmiresisht keto mendime i mbajta per vete . Kisha mesuar . Evitova qe te isha i rende si nje pjate me mish e piper ne nente te mengjesit dhe bera nje pune paksa delikate dhe te kujdesshme , prit , qep , ngjit , rrotullo , hiq , perziej , tund , copeto , ndaj me feta .

Ne fund me shume dashuri i thashe :’’Ilaria , e di se me pelqen shume . Do te doja te shihja nese eshte e vertete . Do te doja ta jetoja . Pike ».

Po , si permbledhje desha t’i them ate gje . Me pelqente .

Ajo me shikoi dhe me buzeqeshi , me dha nje puthje , me perqafoi , dhe pastaj duke me pare ne sy me tha : « Edhe ti me pelqen shume dhe do te doja te shihja nese eshte e vertete . Ta jetojme . Pike ».

Jeta na priste .

E lame bregun dhe anija u nis . Pa u dashur te pastroj dyshemene ./korcajone.al

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Skuadra italiane harron qenin e kualifikuar, banori i Durrësit: Ja çfarë i ndodhi gruas

Qytetari nga Durrësi, Ilir Ibrahimi, po mban qenin e trajnuar të skuadrës italiane, të cilët …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *