Kryefaqa / Korca Turistike / Korça e vjetër / “Atje ku fle ujët, atje është më thellë”, shprehjet e vjetra korçare që kanë kuptime të mëdha

“Atje ku fle ujët, atje është më thellë”, shprehjet e vjetra korçare që kanë kuptime të mëdha

 • Buka e botës s’të ngop.
 • Dasëm pa mish nuk ka.
 • I zoti ia sheh plagën kalit, nën samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon.
 • Jeton bleta majë malit, jeton dhe miza nën bisht të kalit.
 • Kush fërkon pulën, ha edhe vezën.
 • Kush rri në pemë, ha edhe kokrrat.
 • Nuk zihet pleshti me dorashka.
 • Gazi i madh, kthehet në helm.
 • Kur s’di not mos u fut në ujë.
 • Po fole shumë, sikur xhevahire të thuash, kakërdhi bëhen.
 • Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe Perëndisë.
 • Atje ku fle ujët, atje është më thellë.
 • E ke zogun në dorë, mbaje.
 • Jo si cjapi te kasapi.
 • Kujto qenë e bëj gati shkopin.
 • Mos shko si breshka te nallbani.
 • Nata është me barrë, s’dihet ç’pjell.
 • Nji shkëndi ndez nji mal.
 • Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.
 • Esapi i shtëpisë nuk del në pazar.
 • Nuk i varen ujkut mëlçitë në qafë.
 • Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë.
 • Le gomari që na ngordhi, po s’na lënë as mizat rehat.
 • Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan.

Rreth korcajone.al

Shiko gjithashtu

Prekëse/ Nëna heq fëmijën nga karroca për t’ia dhuruar të lënduarve nga tërmeti

Një nënë e re nga Korça i ka prekur të gjithë ditën e sotme me …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *